האגרופים של מייק טייסון הם רק תסמין לבעיית האלימות בשחקים

הקורונה, הבלבול סביב חזרת הטיסות וגם פריצת גבולות רבים על ידי נוסעים – מספר המתפרעים במטוסים הגיע לשיא של כל הזמנים, הפעם הגיע תורו של אלוף העולם לשעבר

מייק טייסון, אלוף העולם באגרוף במשקל כבד לשעבר, הכה נוסע בטיסה מסן פרנסיסקו במהלך סוף השבוע האחרון. במספר סרטונים שהגיעו לרשת נראה טייסון מוטרד על ידי נוסע שהתיישב מאחוריו, ובסרטון אחר הוא נראה מפליא באותו נוסע באגרופיו. הסרטונים הפכו, כמובן, לסערה ברשת והכנה לתביעה של הנוסע כנגד טייסון, אך במקביל הם מספרים סיפור גדול יותר של איבוד עשתונות אלים בשחקים.

התקרית הנוכחית הפגישה בין טייסון לבין מלווין ג'ורג' טאוסנד השלישי – שהגדיר את עצמו לאחר התקרית כ"מעריץ" – והחלה כאשר האחרון לא הפסיק להטריד את מנוחתו של הראשון. עד כאן מסכימים שני הצדדים ומכאן מתחיל פיצול הגרסאות. מטעמו של טייסון נמסר כי המעריץ לא רק שלא הפסיק להטריד את המתאגרף לשעבר, אלא אף השליך לעברו בקבוק מים. אז הסתובב אליו המתאגרף וחבט בו, תוך כדי שאחד מחבריו של הנוסע המוכה צועק לעברו שיירגע.

עורך הדין של ג'ורג' טאוסנד השלישי טוען שמעולם לא הושלך בקבוק מים כזה ושטייסון, כאלוף עולם באגרוף לשעבר, "צריך ללמוד לשלוט באגרופיו ולהשתמש בהם בצורה מושכלת יותר". הנוסע/מעריץ/מטרידן הגיש תלונה כנגד טייסון, ובקרוב הצדדים ייפגשו שוב, הפעם בבית המשפט.

אבל, כאמור, ההתפרעות הזו בשחקים הפכה בשנתיים האחרונות לנפוצה יותר מאי פעם. רשות התעופה הפדרלית של ארה"ב (FAA ) דיווחה כי שנת 2021 הייתה השנה הקשה ביותר מאז תחילת הרישומים, מבחינת התפרעות נוסעים ופתיחת הליכים פליליים נגד נוסעים מתפרעים.

5,981  מקרים של התפרעות נוסעים תועדו על ידי הרשות ב-2021, 72% מהם התחוללו בעקבות ריב על  עטיית מסיכות בזמן טיסה. מתוך אלפי המקרים 1,081 הפכו לחקירה פלילית, לעומת 182 מקרים בלבד בממוצע בכל שנה מ-1995 ועד 2020. מדובר בנסיקה של 494% בפתיחת הליכים פליליים נגד נוסעים מתפרעים, שהיא תוצאה הן של מדיניות "אפס סובלנות" עליה הכריזה רשות התעופה הפדרלית והן של מה שנראה כמו איבוד עשתונות אנושי עולמי בזמן המגפה.

גם ישראל לא חפה מנוסעים מחופפים. בחודשים האחרונים נאלצו טיסות של אל על לבצע נחיתת חירום בשל התפרעות נוסע, וטיסה של ארקיע מדובאי לתל אביב התעכבה במשך למעלה משעתיים בגלל נוסע שאיבד את קור הרוח שלו וזעם על צוות הדיילים. בימים האחרונים נודע על עיכוב בטיסה ממרוקו לישראל, עקב התפרעות של נוסעים בשדה התעופה, כך שגם לנו חלק בקלחת. סקר מיוחד של איגוד הדיילות האמריקאי מצא כי 85% מאנשי צוות האוויר חוו מקרה של אלימות או גזענות וכ-60% מהם חוו לפחות חמישה מקרים כאלה בשנה החולפת. 

אל כל הסיבות הידועות, גם אם לא מובנות, של האלימות האנושית בשחקים (סרטון שהציג קבוצת חובבי ישו ששרים בשחקים עורר תגובות רבות שתהו אודות מידת קור הרוח שניתן לדבוק בה מול מופע אימים כזה), הצטרפה בשנתיים האחרונות גם מגפת הקורונה. ברשויות התעופה זיהו את העלייה במתח, החרדה והתוקפנות של נוסעים מבולבלים שחשים כי חירותם נפגעה, והקימו בשדות תעופה רבים מרכזי עזרה נפשית וחללי מרגוע (כולל אפשרות לסדנת מדיטציה בשדה התעופה של מיאמי, למשל).

במהלך המגפה הפסיקו חברות התעופה להגיש משקאות במהלך הטיסה, עם דגש על משקאות אלכוהוליים. כעת, כשסכנת ההידבקות בקורונה מטרידה פחות את הנוסעים וחברות התעופה, הן מתעתדות להחזיר את אפשרות שתיית האלכוהול בשחקים. לצד חזרת האלכוהול מתגבר החשש מפני גל נוסף של אלימות במטוסים. למעשה, חברות תעופה רבות ניסו להשיב את האלכוהול לתפריט הטיסה שלהן כבר במהלך 2021 אך רבות מהן דחו את המהלך בעקבות העלייה החדה במקרי האלימות.

אולי כדי למנוע השתכרות אלימה, החליטו ברשות התעופה הפדרלית להשית קנסות בגובה 37 אלף דולר על כל עבירה של נוסע בשחקים, כשסך הקנס יכול להגיע עד 80 אלף דולר – עוד לפני נקיטת הליכים משפטיים או מנהליים (כגון איסור טיסה באותה החברה). כעת נותר לברר האם הסרת חובת עטיית המסכות בטיסה, שנכנסה לתוקפה בסוף השבוע האחרון בארה"ב, תפחית את הזעם האצור בנוסעים כה רבים ותשיב את השקט החסר כל כך לטיסות.