מנהיגת מיאנמר המודחת, אונג סן סו צ'י, נידונה לארבע שנים נוספות בכלא

סו צ'י הורשעה בייבוא והחזקה לא חוקיים של מכשירי "ווקי טוקי" ובהפרת הגבלות הקורונה, חודש לאחר שנידונה לארבע שנות מאסר ועונשה הומתק לשנתיים בכלא ■ תומכיה ואנליסטים עצמאיים טוענים שהאישומים נגדה נועדו לתת לגיטימציה להפיכה הצבאית ולמנוע ממנה לשוב לפוליטיקה

בית משפט במיאנמר גזר היום (שני) ארבע שנות מאסר נוספות על המנהיגה המודחת אונג סן סו צ'י, לאחר שהרשיע אותה בייבוא והחזקה לא חוקיים של מכשירי "ווקי טוקי" והפרת הגבלות הקורונה. כך מסר מקור במערכת המשפט המקומית.

סו צ'י הורשעה בחודש שעבר בשני אישומים אחרים – הסתה למהומות והפרת תקנות הקורונה – ונידונה לארבע שנות מאסר. מיד לאחר מתן העונש, ראש החונטה הצבאית העניק לה חנינה חלקית ועונשה הומתק לשנתיים מאסר.

כלת פרס נובל לשלום, בת 76, נעצרה בפברואר אשתקד במהלך ההפיכה הצבאית במיאנמר והוגשו נגדה שורה של אישומים. יחד עמה נעצרו חברי ממשלתה ובכירים במפלגתה, "הליגה הלאומית למען דמוקרטיה".

אם המנהיגה המודחת תורשע בכל סעיפי האישום שהוגשו נגדה בשנה האחרונה, היא עשויה לקבל עונש של יותר ממאה שנות מאסר.

תומכים של סו צ'י ואנליסטים עצמאיים טוענים שהאישומים נגדה נועדו לתת לגיטימציה לתפיסת השלטון במיאנמר על ידי הצבא, ולמנוע ממנה לשוב לפוליטיקה.

מקור במערכת המשפט מסר שסו צ'י נידונה לשנתיים מאסר בגין ייבוא לא חוקי של מכשירי "ווקי טוקי" והחזקתם, ולשנתיים נוספות משום שניהלה קמפיין בחירות תוך הפרת הגבלות הקורונה.  

מפלגתה של סו צ'י זכתה בניצחון סוחף בבחירות הכלליות במיאנמר ב-2020, אבל הצבא טען להונאה נרחבת בקלפיות – טענה שהוטלה בספק על ידי משקיפי בחירות עצמאיים. המנהיגה המודחת מוחזקת על ידי הצבא במתקן לא ידוע ובחודש שעבר דיווחה הטלוויזיה הממלכתית שהיא תרצה שם את מאסרה.

הדיונים במשפטיה השונים של סו צ'י סגורים לתקשורת ולצופים, והתביעה לא מתבטאת לגביהם. עורכי דינה, שמהווים מקור המידע היחיד מההליך המשפטי, מנועים מלדבר בעניינה בשל צו איסור פרסום שהטילו רשויות הצבא באוקטובר.

החונטה הצבאית במיאנמר לא מתירה לשום גורם מקומי או זר להיפגש עם סו צ'י מאז שתפסה את השלטון בפברואר 2021, ועד כה עומדת בלחצים מצד הקהילה הבינלאומית לשחרר מהכלא את המנהיגה המודחת. איגוד מדינות דרום-מזרח אסיה (ASEAN) אסר באחרונה על מנהיג החונטה במיאנמר, הרמטכ"ל מין הונג הלאינג, להשתתף בכינוס השנתי של הארגון בעקבות סירובו לאפשר לנציגיו להיפגש עם סו צ'י.

ראש ממשלת קמבודיה הון סן, שנכנס השנה לתפקיד יו"ר ארגון ASEAN, תומך בניהול שיחות עם החונטה הצבאית במיאנמר, אבל גם הוא לא הצליח לפגוש אותה במהלך ביקורו במדינה בשבוע שעבר, ביקור ראשון של מנהיג זר במיאנמר מאז ההפיכה הצבאית.

תפיסת השלטון על ידי הצבא בפברואר 2021 נענתה בהפגנות מחאה לא-אלימות. אלא שהצבא דיכא ביד קשה את המחאה, ולפי ארגון "התאחדות הסיוע לאסירים פוליטיים" הוא הרג יותר מ-1,400 אזרחים.

באו"ם מזהירים ממלחמת אזרחים

ההפגנות במיאנמר נמשכות על רקע המשך הדיכוי הקשה, ובאותה עת הולכת וגוברת ההתנגדות החמושה למשטר הצבאי. מומחים מטעם האו"ם הזהירו שהמדינה האסיאתית עלול להידרדר למלחמת אזרחים עקובה מדם.

"הקרקס של הליכים חשאיים על אישומים כוזבים בבית המשפט של החונטה נועד בעיקר כדי לגבש הרשעות נוספות נגד סו צ'י, כך שהיא תישאר בכלא ללא הגבלת זמן", אמר פיל רוברטסון, סגן מנהל אזור אסיה בארגון זכויות האדם Human Rights Watch. "הגנרל הבכיר מין אונג הלאינג ומנהיגי החונטה עדיין רואים בה איום פוליטי גדול שצריך לנטרל לצמיתות".

"סו צ'י הפכה פעם נוספת לסמל למה שקורה בארצה וחזרה לתפקיד של בת ערובה פוליטית בידי הצבא שרוצה לשלוט בכוח באמצעות הפחדה ואלימות", אמר רוברטסון. "למזלה ולמזל עתידה של מיאנמר, התנועה העממית במיאנמר צמחה הרבה מעבר להנהגה של אישה אחת ולמפלגה פוליטית אחת".

מכשירי ה"ווקי טוקי" המדוברים הוחרמו בשער הכניסה למעונה של סו צ'י ובצריפי המגורים של מאבטחיה במהלך חיפוש שבוצע במקום ב-1 בפברואר, היום שבו בוצעה ההפיכה הצבאית וכן מעצרה של המנהיגה האזרחית.

עורכי דינה של סו צ'י טענו שמכשירי הקשר לא היו בשימושה האישי, ושהשתמשו בהם באופן לגיטימי כחלק מהאבטחה שלה. למרות זאת, בית המשפט סירב לבטל את האישומים נגדה.

סו צ'י גם הועמדה למשפט בגין אישומי שחיתות שהעונש המקסימלי עליהם הוא 15 שנים בכלא וקנס. אישום שישי הוגש נגדה ונגד הנשיא המודח וין מיינט בקשר להענקת אישורים לשכירה ולרכישה של מסוק, אך תיק זה עדיין לא הגיע לבית המשפט.

בהליך משפטי נפרד, סו צ'י נאשמת בהפרת חוק שמספק הגנה על סודות מדינה. העונש המקסימלי על עבירה זו הוא 14 שנות מאסר. כמו כן, ועדת הבחירות של מיאנמר הגישה תביעה נגד סו צ'י ו-15 פוליטיקאים נוספים בגין הונאה בבחירות ב-2020. תיק זה עשוי להוביל לפירוק מפלגתה של סו צ'י וחוסר יכולתה להתמודד בבחירות החדשות שאותן הבטיחה החונטה לקיים בתוך שנתיים מרגע תפיסת השלטון על ידה.