שורת רופאות ואחיות העידו כי הוטרדו מינית. במערכת לא באמת רוצים לדעת

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

שורת רופאות ואחיות העידו כי הוטרדו מינית. במערכת לא באמת רוצים לדעת

לכתבה
אחת הרופאות שהוטרדו. "לא אמרתי שום דבר במילים, רציתי לסיים שם ולא לחזור" תומר אפלבאום

המתמחה שהציע סקס בתורנות, הכירורג שנהג לגעת בחזה והרופא שדיבר על אורגיה. ד"ר ליאור שחר אספה עשרות עדויות על הטרדה מינית, וגילתה שבזמן שמהפכת מי-טו מחלחלת לארגונים ולסקטורים שלמים - מערכת הבריאות עדיין מאחור

215תגובות

היא היתה אז סטאז'רית שעבדה במחלקת כירורגיה, כחלק מסבב המחלקות הנדרש לקראת ההתמחות ברפואה. שם פגשה "כירורג כלי דם שהיה חביב ביותר, מאוד נגיש להתייעצות, לא זועף או נוזף כמו כירורגים אחרים במחלקה". אך חלק מהחביבות שלו התבטאה בחיבוקים, אף שלדבריה "היה ברור משפת הגוף שלי שאני לא מעוניינת". אותו רופא "הרבה לכרוך את היד סביב הכתפיים שלי", היא מעידה, "ולעיתים קרובות היא היתה גולשת אל החזה שלי. לא אמרתי שום דבר במילים, בעיקר כי רציתי כבר לסיים שם את הסבב ולא לחזור".

העדות הזו של רופאה ממרכז הארץ על תקופת הסטאז' שלה לא מתארת מקרה חריג או יוצא דופן. בזמן שמהפכת מי-טו מתחילה לחלחל לארגונים ולסקטורים שלמים, מערכת הבריאות עדיין נמצאת מאחור. סטודנטיות לרפואה, רופאות, אחיות ונשות צוות רפואי רבות נושאות עמן חוויות דומות, חלקן מתקופת ההכשרה, אחרות משגרת העבודה. חלקן גם וגם. רק מעטות אוזרות אומץ ומתלוננות.

5

בשלוש השנים האחרונות מנסה ד"ר ליאור שחר, רופאה ודוקטורנטית לסוציולוגיה, לקדם את המאבק בהטרדות מיניות במערכת הבריאות. ד"ר שחר עומדת בראש הוועדה למניעה וטיפול בהטרדות מיניות של המועצה הלאומית לבריאות האישה. באחרונה היא ערכה מחקר עם הסוציולוג ד"ר זאב לרר, שעוסק בהטרדות מיניות בארגונים, ובתמיכת איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית, שמביא עשרות עדויות על הטרדות ותקיפות מיניות של נשות צוות רפואי.

בעדות אחרת מספרת רופאה צעירה כי הוטרדה בשנה שעברה. "היה מתמחה אחד שהיה ידוע שהוא מטרידן שמציק לכל הבנות", היא אומרת, "גם בניתוחים תמיד הרגשתי שהוא מחפש לגעת לי בידיים, אומר דברים לא במקום. יום אחד הוא רצה להדגים משהו והוא פשוט לקח את הראש שלי ודחף אותו כלפי מטה. זה היה ממש קיצוני וטראומטי". היא מספרת שהוא הפסיק להטריד אותה וסטאז'ריות אחרות אחרי שהתלוננו לאחות האחראית, הממונה על הנושא, אבל זה לא הפסיק לחלוטין את ההתנהגות שלו. "בכל פעם שהיתה מגיעה סטאז'רית חדשה, הוא היה נטפל אליה", היא אומרת.

ד"ר ליאור שחר. חשה שמונתה לתפקיד כדי שתגיד שאין הטרדות מיניות במערכת הבריאות
מוטי מילרוד

ההטרדות לא מופנות רק כלפי עובדות צעירות וחדשות, כפי שמעידה אחות מבית חולים במרכז הארץ. "בוקר אחד באנו שתי אחיות, בת 67 ואני, ב-6:30 בבוקר", היא מתארת מקרה שאירע לפני כמה חודשים, "הרופא אמר, 'מה, אתן כבר פה ולא הזמנתן אותי לשלישייה?'". לדבריה, "יש רופאים שאומרים אמירות כמו 'בואי תחבקי אותי, קר לי', זה נפוץ. אם את לא מוכנה ללכת בצורה הזאת, זה סוגר את הדלת, יש לזה מחיר. אם אני לא פותחת רגליים, אני לא מוגנת בכל מיני מצבים, אני לא מתקדמת במקומות מסוימים. זה מה יש, אבל לפחות אני הולכת עם האמת שלי".

למרות החקיקה, ההצהרות הרשמיות ומינוי ממונות על הטרדה מינית במוסדות ובארגונים, המחקר של ד"ר שחר מלמד כי נשים רבות שמגיעות לעבוד במוסד רפואי מגלות במהרה כי הן חשופות להתנהגות פוגענית, להשפלה ולהטרדות. "התופעות הללו חוצות תפקיד, מעמד, תחום התמחות או אזור גיאוגרפי", מסבירה שחר.

הוועדה הוקמה בעקבות דיון על תנועת מי-טו שהתקיים לפני שלוש שנים בפורום של רופאי משפחה. ד"ר שחר מספרת שאחת הרופאות בפורום כתבה: "כשהייתי סטודנטית אחד המתמחים גהר עליי באמצע התורנות וניסה לנשק אותי. כשהלכתי להתלונן אמרו לי: 'אל תתלונני, את תהרסי לו את הקריירה'". לאחר מכן, אומרת שחר, "עוד אחת כתבה ועוד אחת". עם מינוייה החלו העדויות והפניות לזרום אליה. "חלק מהסיפורים קשים מאוד", היא אומרת, "אחרי כמה ימים הרגשתי שאני צריכה להפסיק לרגע את השטף כי היה לי קשה להכיל את זה רגשית ונפשית". לדבריה, העדויות שהיא אספה ותיעדה מתארות רק חלק קטן מכלל התופעה.

4

שחר מספרת שבממסד הרפואי מיעטו לשתף פעולה עם הוועדה, ושפניותיה לבתי החולים, קופות החולים ומשרד הבריאות לקבלת נתונים על מקרים ותלונות לא נענו. "שיתוף הפעולה היה חלקי ביותר", היא אומרת, "חלק מהמוסדות שיתפו פעולה אבל הרגשנו שמופעל לחץ על הממונות על הטרדות מיניות בקופות החולים, ושהן מפחדות לדבר". לדבריה, היא וחברי הוועדה ניסו לקדם נוהל חדש לטיפול בהטרדות מיניות, אך נתקלו שוב ושוב בהתנגדות, בחוסר שיתוף פעולה ובחסמים. "בהתחלה היו כמה הערות ענייניות כביכול וכמה דברים משפטיים. אחר כך זה פשוט עבר מאדם אחד לשני", היא משחזרת, "הבנו שיש מסמוס וסחבת לא עניינית. באיזשהו שלב הזמנו פגישה רבת משתתפים וקיבלנו תשובות לא ענייניות, ולאחרונה קיבלנו מסר שאין למשרד עניין לקדם את זה". ד"ר שחר מספרת בתסכול שהיא חשה בדיעבד שמונתה לתפקיד "בציפייה שאגיד שאין הטרדות מיניות במערכת הבריאות".

משרד הבריאות מסר בתגובה כי הוא יזם עבודת מחקר ללמידת "האפיונים הייחודיים של הטרדות מיניות בבתי חולים, אשר החלה כפיילוט במרכז הרפואי שמיר אסף הרופא, בהובלת מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית ומומחה להתערבות מגדרית בארגונים, ד"ר זאב לרר. עבודה זו נמצאת בשלב סיכום, כתיבת מסקנות והפקת תכנית הטמעה והדרכה מותאמת אישית למערכת הבריאות".

"איזו מתוקה את"

הנשים שמסרו לוועדה את עדותן עובדות במגוון תפקידים ובארגונים שונים במערכת הבריאות. חלקן סיפרו על מקרה מלפני כמה שנים, אחרות חוו את ההטרדה לפני חודשים אחדים. המשותף לעדויות הוא שהן התרחשו בסביבת עבודה שבה גברים מאיישים את רוב מוקדי הכוח, ותרבות ארגונית שמאפשרת זאת.

3

אחת העדויות במחקר היא של רופאה, שסיפרה על הטרדה מינית שחוותה חברתה בזמן שהיו סטודנטיות במחלקה הגניקולוגית. "אחד הבכירים אמר לה שרק מלהסתכל על איך היא נראית הוא יודע איך נראה איבר המין שלה", היא אומרת. רופאה אחרת תיארה מקרה שחוותה במהלך תורנות כשהיתה סטאז'רית. "פתאום המתמחה שאיתי, שאחראי עליי, אומר לי שהוא ממש נמשך אליי", היא מעידה. לדבריה, הוא הציע לה לשכב איתו "כי ממש בא לו עליי. ככה, באמצע התורנות, ואני עכשיו אמורה להמשיך איתו את התורנות עד סופה כל הלילה".

בעדות נוספת מתארת סטאז'רית כיצד הטריד אותה רופא בכיר במחלקת לב בשנה שעברה, בכל פעם שנדרשה לאסוף ממנו תוצאות בדיקות. "הוא לא היה נוגע, אבל תמיד היה אומר דברים כמו 'איזו מתוקה את', 'יפה שלי', 'לא הייתי נותן את הבדיקות אבל בגלל החיוך שלך אני אתן', וזה היה קריפי לחלוטין". היא מוסיפה כי סטאז'ריות נוספות שוחחו על כך שהוא מטרידן, אך לא אמרו דבר לאף אחד.

רופאה אחרת מספרת על מקרה שאירע לפני יותר מעשור. "הייתי אז סטודנטית בשנה שישית. התכופפתי לתיק שלי ואז הרופאה הבכירה שאחראית עליי, שהיא לסבית, נתנה לי פליק על הישבן. הייתי כל כך בהלם שלא ידעתי איך להגיב לזה", היא אומרת.

2

אופי ייחודי

הטרדות מיניות הן לא נחלת מערכת הבריאות בלבד, אך תנאי העבודה והאופי הייחודי במוסדות הרפואיים תורמים להן. העבודה בבתי החולים כרוכה בשעות ארוכות, תורנויות לילה וסביבת עבודה אינטנסיבית הכוללת קרבה גופנית בין העובדים והעובדות, שעלולה להוביל לטשטוש גבולות. העבודה המתמשכת במוסדות האשפוז גם יכולה ליצור תחושה של ניתוק מבחוץ, כאילו יש בהם כללים וקודים שונים, וחלקה מתקיימת בחללים נסתרים לעין.

בשל תנאים אלה, ועל רקע הדומיננטיות הגברית במערכת, סטודנטיות, סטאז'ריות ומתמחות שמעוניינות להתקדם לא מתלוננות במקרים רבים נגד רופאים בכירים. כך, נשים רבות מבליגות ומדחיקות את מה שהן עוברות במהלך תקופת ההכשרה ואחריה.

למרות זאת, משרד הבריאות לא יוזם סקרים ומחקרים בנושא, ולא מעודד מנהלים לפעול ולהתייחס בחומרה לתלונות. משרד הבריאות גם לא מפיץ נתונים על מספר התלונות שמגיעות למוסדות הרפואה, ואת המידע המועט על הנושא ניתן למצוא רק בסקרים שנערכו בעבר על ידי גורמים פרטיים.

1

ב-2013 פורסם סקר בנושא הטרדות מיניות שנערך ביוזמת פרופ' אלכסנדר גרינשטיין, בשיתוף חברת המחקר "פארמקווסט". הסקר נערך בקרב רופאים המנויים על פורטל הרופאים "רשת רפואה" וכלל 1,082 רופאים ורופאות מבתי החולים ומרפאות הקהילה. לפי הסקר, 47% מהרופאות בישראל הוטרדו מינית בעבודתן באופן מילולי או גופני ו-60% מהן הוטרדו על ידי בכיר שעבד לצדן. באותה שנה פורסם מחקר דומה בנושא, שנערך על ידי ד"ר איליה קגן מהחוג לסיעוד באוניברסיטת תל אביב ומרכז המחקר לסיעוד במרכז הרפואי רבין. המחקר כלל 434 רופאות, אחיות ועובדות כוח עזר מבתי החולים בילינסון, השרון ומהמרכז הגריאטרי בית רבקה, עם שיעור היענות של 60%. 69% מהרופאות ו-62% מהאחיות השיבו שהוטרדו מינית במהלך עבודתן, ושנחשפו לרמיזות מיניות, לתשומת לב לא רצויה, ולניסיון ליצור קשר רומנטי.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "חלק מהנתונים המבוקשים ניתן לקבל מאגף המשמעת בנציבות שירות המדינה בנוגע לבתי חולים הכפופים לה. כיום אין חובה חוקית להעביר את המידע המבוקש למשרד ואין מנגנון תומך באיסוף המידע ועיבודו מכלל מערכת הבריאות, שמורכבת מכמה ארגונים גדולים השונים מאוד אלה מאלה. אנו פועלים כדי לקדם הנושא. משרד הבריאות אינו המעסיק הישיר של כלל עובדי מערכת הבריאות ואין לו סמכות מכוח החוק למניעת הטרדה מינית לאסוף מידע זה מכלל המערכת".

"הוא יכול לפגוע בי"

לדברי שחר, האפליה נגד נשים מתחילה כבר בראיון הקבלה להתמחות ולעבודה, אז נשאלות העובדות שאלות שאסור לשאול לפי החוק, כמו כמה ילדים יש להן או אם הן מתכוונות להביא ילדים. "אותי שאלו אם יש לי חבר, אם אני נשואה ואם אני רוצה ילדים, וכמה ילדים, ואם יהיה מי שישמור עליהם כי לא מתכוונים לתת לי להיעדר", היא מספרת, " אני סירבתי לענות אבל הם לא הרפו, ודחקו בי. לי זה קרה ב-2008 אבל זה קורה גם היום". האפליה ממשיכה גם בפער השכר בין גברים לנשים במערכת הבריאות, שלפי דו"ח הממונה על השכר במשרד האוצר עומד על 44% בקופות החולים ו-27% בבתי החולים.

שחר מסבירה כיצד פערים ויחסי כוח אלו מובילים גם להטרדות מיניות. "כשבאתי למנהל מחלקה וביקשתי ממנו מכתב המלצה, הוא אמר לי 'אני אכתוב להם שהנשיקות שלך מתוקות במיוחד'", היא מספרת, "ידעתי שאם אתעצבן באותו רגע, אני לא אקבל את המכתב. אני ממש זוכרת שחשבתי שאני צריכה את המכתב ושאני חייבת לחייך ולזרום עם ההומור המוזר והמטריד הזה. הייתי אז סטאז'רית, מאז עברו שנים ואני היום רופאה בכירה, וגם היום יש לאותו מנהל מחלקה הרבה יותר כוח ממני. אם הוא ירצה לפגוע בי, הוא יכול".

נושא ההטרדות המיניות בקרב עובדי רפואה יעלה לדיון בכנס לרפואה פמיניסטית ולסביסית שיתקיים ביום שישי בשבוע הבא ביוזמת ד"ר שחר. הכנס ייערך בשיתוף החברה לרפואת להט"ב של ההסתדרות הרפואית וארגון "קרן בריאה", ויעסוק בין היתר בבריאות נשים בקהילה הגאה, נשים עם מוגבלויות ונשים ממיעוטים אתניים.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות מחויב ליצירת מרחב בטוח לבאי ובאות שערי מערכת הבריאות, ובכלל זה לעובדים ולעובדות המערכת ולמקבלי השירותים הרפואיים. אנו עושים מאמצים רבים ופועלים ללא לאות למיגור תופעת האלימות המינית במערכת בדרכים שונות, וכתפיסה משלימה פועלים גם לקידום שוויון מגדרי ותרבות ארגונית מכבדת אשר מהווים בסיס לערכים עליהם מושתתת המערכת והשגת יעדיה.

"בתי חולים, קופות חולים וקליניקות רפואיות כפופים לחוק למניעת הטרדה מינית ופועלים בהתאם להנחיות. בכל בתי החולים ובקופות החולים ישנה ממונה על מניעת הטרדות מיניות שעוסקת בפעילות מניעה ובטיפול בפניות ובתלונות. חשוב להדגיש שאנו עובדים על שיפור מתמיד של המנגנונים, אולם לא קיים חוסר בהקשר של נהלים וחוזרים במרחב טיפול ומניעה של הטרדות בין עובדים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות