יהודה נהרי: "אנשים שמזלזלים בחטיפת ילדי תימן הם כמו מכחישי שואה"

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

יהודה נהרי: "אנשים שמזלזלים בחטיפת ילדי תימן הם כמו מכחישי שואה"

לכתבה
יהודה נהרי. "אני חושב על אוסקר. אני עובד מאוד קשה בשביל זה" אבישג שאר-ישוב

כשיהודה נהרי התכונן לתפקידו בסדרה "חידת משולם", המתמקדת בדמותו של עוזי משולם ובמאבקו לחשיפת פרשת ילדי תימן, הוא גילה שגם במשפחתו היו שני מקרי חטיפת ילדים. בראיון הוא מדבר על הגזענות שעדיין לא נעלמה, נזכר בתקיפה המינית שעבר כילד ולא מתחרט לרגע על ההחלטה לחשוף את מה שקרה לו עם אסי עזר

179תגובות

כמו בכל שנה, גם ליום הזיכרון השנה הגיע יהודה נהרי עם מטען מייסר מהשירות הצבאי. הוא היה סמל מחלקה בגדוד חרוב, בתקופת האינתיפאדה השנייה, כשאחד מחייליו נהרג בתאונת דרכים בזמן פעילות מבצעית. "הייתי מפקד מוצב, והיה לי חייל שבדיוק חזר מהבית. הוא ממש התחנן בפניי שאתן לו לצאת למשימה והוא נדרס למוות על ידי כוחותינו. בטעות", הוא מספר כעת, 16 שנה אחרי המקרה. "אני הייתי זה שקיבל את הבשורה. החברים פחדו להסתכל מתחת להאמר ולהבין שהוא כבר לא איתנו. היו שם רגעים מצמררים. החזקתי את הדמעות כי ידעתי שאני צריך לתפקד ויש חיילים שצריכים אותי".

לקח לנהרי כמה שנים טובות עד שהבין שמה שקרה לו כמפקד נהפך לטראומה. ״הצבא הגיש עזרה וטיפול למי שנכח בתאונה עצמה אבל לא חשבו לשאול אותי למצבי, הסמל שהעביר את ההודעה ושלח אותו למשימה", הוא אומר, אבל מוסיף שרק אחרי השחרור מצה"ל הצטבר בו זעם על המנגנון הצבאי. "לאחר המקרה נפקחו לי העיניים ופתאום הבנתי שזה לא משחק אלא חיי אדם מונחים על השולחן. כיום אני מאוד מתנגד למערכת הצבאית, אני לא משרת במילואים ולא מוכן להחזיק כלי מלחמה עוד רגע בחיי. אני מאמין בשלום ולא במלחמה". איך מעבדים טראומה כזאת לבד? "זו שאלה טובה ואני לא יודע איך לענות עליה. רק בבית ספר למשחק זכיתי להגיע להבנה עד כמה הטראומות שבי מודחקות, עד כמה אני זקוק לטיפול".

"חידת משולם"

היום (שלישי) תעלה בכאן 11 "חידת משולם", סדרת דוקו־דרמה שמשחזרת טראומה אחרת. היא מספרת על הרב עוזי משולם, ששמו, יותר משל כל אדם אחר, מזוהה עם המאבק לחשוף את פרשת חטיפת ילדי תימן. משולם, שדרש מהמדינה להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקר החטיפות, נקט בשיטות מיליטנטיות ואיומים באלימות כלפי כוחות המשטרה, שצבאו על ביתו ביהוד שבו התבצר עם עשרות מחסידיו. נהרי מגלם בסדרה את עורך הדין של משולם, רמי צוברי, שנאבק על חפותו בבית המשפט, ללא הצלחה. משולם הורשע בבית המשפט במתן הוראה לזריקת בקבוקי תבערה על כוחות המשטרה ובשיבוש הליכי משפט. הוא נידון לשמונה שנות מאסר, מהן ריצה חמש בפועל לאחר שקיבל חנינה מנשיא המדינה דאז, עזר ויצמן, עקב מצבו הרפואי הקשה.

כשהחל להתעמק בנושא גילה נהרי כי גם במשפחתו היו שני מקרי חטיפה. "סיפור אחד הוא של בת דודה של אמא שלי, שחטפו אותה כמו שחטפו הרבה מהילדים, באזור קיבוץ עין שמר. אמרו לאמא שלה שהיא חולה במחלה קשה ואחרי זה הודיעו לה שהיא מתה. לא מצאו אותה עד היום. במקרה אחר, במשפחה של אבא שלי, ניסו לחטוף את אחד הילדים. גם שם אמרו שהוא חולה. האבא חזר מהעבודה, סיפרו לו מה קרה ושלקחו את הילד לבית חולים, והוא נסע לשם מהר כי לא האמין לסיפור הזה. ברגע האחרון הוא מצא את הילד שלו ולקח אותו מהחוטפים. ככה הוא הציל אותו".

יהודה נהרי כעורך דינו של עוזי משולם, רמי צוברי ב"חידת משולם"
חידת משולם / כאן 11

עד שלא שאלת, אף אחד במשפחה לא סיפר לך על המקרים האלה. איך אתה מסביר את זה?

"אמא שלי, כששאלתי אותה, סיפרה שהם היו מאוד נאיביים לגבי הדברים שקרו. הם לא ממש ידעו את השפה כשעלו לארץ מתימן והם בעיקר לא האמינו שדבר כזה יכול לקרות בארץ הקודש. אתה בא לפה כיהודי ולא מצליח לדמיין שיהודי יעשה דבר כזה ליהודי אחר. אף אחד לא מסוגל לחשוב שאולי חטפו לו את הילד. כאילו מה? הייתי עד כדי כך עיוור ואידיוט שעשו עלי את המניפולציה הזו? יש שם ממד נורא של אשמה — 'איך נתתי לדבר כזה לקרות?'"

לא שייך לעולם

נהרי, בן 36, נולד בהרצליה. כבר כילד, הוא אומר, הרגיש שונה מילדים אחרים. "במשך שנים הסתובבתי בתחושה שאני לא שייך לכאן. לעולם. לא רק לישראל. הרגשתי שאני רואה וחושב אחרת, מין ילד טבע, מטפס על עצים", הוא אומר. לאחר הצבא למד משחק במשך שלוש שנים בבית הספר "הדרך" ובהמשך גם משחק מול מצלמה אצל רותי דייכס. הקריירה שלו הלכה וצברה תאוצה עם תפקידים בתיאטרון חיפה ותיאטרון גבעתיים ("בילי שוורץ", "על החיים ועל המוות") ובהמשך קיבל תפקידים בסדרות נעורים כמו "האי" ו"תיכון השיר שלנו". עם הזמן דילג לליגה של הגדולים כשקיבל תפקידים ב"מתים לרגע" ו"זגורי אימפריה" שזכו להצלחה גדולה. התפקיד הבולט ביותר בקריירה שלו הגיע כשגילם את דמותו של יגאל עמיר בסרט "ימים נוראים".

סרט
באדיבות yes

כעת, כשהוא חודר לעולם הכאוטי של עוזי משולם, הוא חוזר לגילויי הגזענות שחווה בעצמו. "ישראל רוצה להצטייר כמדינה הומאנית שדואגת לאזרחים שלה, אבל אני תמיד הרגשתי את הגזענות מתחת לפני השטח. לפעמים זה היה ממש לפנים. בכל מיני מוסדות חינוך היו מתנכלים לי. המנהל בתיכון 'הראשונים' בהרצליה היה גזען ודיבר נורא לא יפה לאמא שלי. אני זוכר שהוא גרם לה להרגיש שהיא נתנה לי חינוך ברברי. משהו מאוד מעליב. אז נאלצתי להפוך עליו שולחן. גדלתי עם תודעת קיפוח. הייתי מודע לגזענות, כבר כנער".

"חידת משולם" עושה מהלך חתרני למדי כשהיא מציגה את משולם כגיבור ולוחם זכויות אדם שנהפך לקורבן של משטרה, תקשורת וממסד גזעניים שסימנו אותו כמשוגע מבלי להתייחס ברצינות לטענותיו על העוול ההיסטורי הנורא. יוצרי הסדרה, יואב גרוס, רני סער (שגם ביים), אושר אסולין ועמי גלאם, קראו לה בתחילה "50 ימים של מצור" — רמז לכך שלא משולם הוא זה שהתבצר בביתו אלא המשטרה היא זו שצרה על הבית והפכה את האירוע למדמם. גם נהרי מזהה את משולם כלוחם אידיאולוגי חשוב.

"משולם היה חלוץ וגיבור", הוא אומר. "אם פעם נזהרתי במילים שלי, היום אני כבר לא נזהר. הוא פעל כפי שהיה צריך לפעול כי המדינה הזו מבינה רק כוח. אם אתה רוצה שישמעו אותך, אתה צריך לדבר בקול רם. יכול להיות שאם הוא לא היה פועל עם כלי נשק, הוא היה מגיע יותר רחוק כי בסופו של יום, בתחבולות תעשה לך מלחמה. זה אש מול אש ואין לך מספיק כוח כדי להילחם עם המשטרה או הצבא. בסוף, לממסד היה יותר קל לגמור אותו, כי הוא בא אליהם עם נשק. אבל החזון ראוי להערכה. לצערי הרב, גמרו אותו כמו אחרון עכברי המעבדה".

הוא השתמש לא מעט בטרמינולוגיות של שואה והשווה את מכחישי החטיפות ומבצעיהן לנאצים, כולל אזכורים לד"ר מנגלה. אולי גם זה לא ממש הועיל לעניין.

"אנשים שמזלזלים בעוזי משולם ובפרשת חטיפת ילדי תימן הם כמו מכחישי שואה. אם אני אכחיש את השואה ואבוא ואצחק על הטראומה של מישהו, זה בדיוק אותו הדבר. כאילו באים ואומרים 'די כבר, אתם והחטופים שלכם'. בסופו של דבר, אנחנו רק רוצים הכרה בכאב שלנו. אנחנו לא פחות כואבים מכם, יוצאי אירופה. כשאתה סוחב איתך טראומה, ההתמודדות איתה גורמת לך לעשות השלכה. אם עברת טראומה בילדות, כמו שקרה לי, אתה עלול להפוך למקרבן. אם לקחו לך את הכוח, כל המטרה שלך היא לקחת את הכוח בחזרה. אם מחקו לך את הזהות, אתה עלול למחוק זהות של מישהו אחר. כמו שעשו ליהודים באירופה ואמרו להם שהם גזע נחות, אז הם באו עם הטראומה הזו לישראל והחליטו שאחרים הם גזע נחות. זה כדור שלג שהתגלגל ואנחנו עדיין חיים במצב הזה".

"עוזי משולם היה חלוץ וגיבור. אם פעם נזהרתי במילים שלי, היום אני כבר לא נזהר. המדינה הזו מבינה רק כוח. לממסד היה יותר קל לגמור אותו, כי הוא בא עם נשק. גמרו אותו כמו אחרון עכברי המעבדה"

היית רוצה שהסדרה תדיר שינה מעיניהם של מי שצופים בה?

"אם המציאות שמשתקפת מהסדרה תעצבן אנשים, אז שיהיה. בשביל זה יש אמנות. אני חושב שבישראל צריך לזעזע את אמות הסיפים כי היסודות הם בעייתיים. כשמדינה קמה וחוטפת ילדים ומכניסה את הכספים מהמכירה לקופה הציבורית, זה אומר שהיסודות שלה רקובים. צריך לעשות פה לא תמ"א אלא פינוי בינוי".

בדצמבר 2021 פרסמה תמר קפלנסקי ב"הארץ" טיוטת דו"ח של משרד הבריאות המפרטת את מעורבות הצוותים הרפואיים בניתוק הילדים מהוריהם ובהעברתם לאימוץ לא חוקי. זו היתה ההתייחסות הראשונה של משרד ממשלתי לחלקו בפרשה, אך שר הבריאות, ניצן הורוביץ, מסרב בשלב זה לפרסם את תוכן הדו"ח. לדעת נהרי, זוהי עוד ראיה לכך שהעיסוק בחטיפת ילדי תימן נותר טאבו גם בישראל של 2022.

"זה עדיין המצב. לגמרי. המדינה החליטה שהיא רוצה לתת 162 מיליון שקל פיצוי למשפחות הנחטפים. אם אתה מחלק את הסכום הזה בכמה אלפי משפחות, זה יוצא סכום עלוב. מה שהכי מקומם זה שהממשלה לא לוקחת אחריות על הפשע. כתוב שם שהם מביעים צער על יקירים שנפטרו ונעלמו. זה הכי מקומם. אתם זורקים לנו כסף כדי לסתום לנו את הפה? זו מערכת שיטתית של כוחניות. החברה פה טורחת להשתיק דברים קשים מתוך תפישה שאפשר להשתיק עוולות עם כסף".

פוליגרף מול פוליגרף

דברי הביקורת של נהרי על מנגנוני הכוח שפועלים להשתיק דברים שאינם נוחים להם לא מוגבלים רק לפרשה הזאת, כואבת ומייסרת ככל שתהיה. לפני כחצי שנה חשף בראיון לשגיא בן נון ב"וואלה" את מה שאירע לו לדבריו בזמן מפגש עם אסי עזר לפני כעשור. הוא היה אז שחקן צעיר ומבטיח עם תפקיד ב"תיכון השיר שלנו" ועזר כבר היה מנחה עסוק שעבד על סדרת הדרמה שלו "להיות איתה". נהרי טען שעזר הזמין אותו לביתו לצורך אודישן ושם, בניגוד לרצונו, שלף את איבר מינו. גם לאחר שנהרי הבהיר שאינו חפץ במפגש מסוג זה ואף שיתף בתקיפה מינית שעבר בילדותו, עזר ביצע את המעשה שוב. עם פרסום הדברים, עזר הכחיש את המיוחס לו וטען כי נהרי הגיע אליו למפגש רומנטי שהסתיים בנשיקה. מול גרסתו של נהרי ב"וואלה", שאומתה בפוליגרף, הציגה קשת 12 בדיקת פוליגרף משלה, שמצאה כי גם עזר דובר אמת.

על אף ההדים שיצרה הפרשה והביקורת שהוטחה בו, עזר חזר אל המסך בתוך זמן קצר. הוא המשיך להנחות את "נינג'ה ישראל" והוא צפוי להמשיך ולהוביל את העונה הבאה של "הכוכב הבא". הנהלת קשת גיבתה אותו באופן מלא ומחלקת יחסי הציבור של החברה דאגה גם לשידור ראיון עם רותם סלע שיצאה להגנתו של חברה הטוב. אם לא די בכך, בתוכנית של גיא פינס פורסם על "התפקיד החדש של יהודה נהרי" (בסדרה על משולם) שבוע לאחר לאחר התפוצצות הפרשה, תוך כדי רמיזה לכך שנהרי נהנה מפירות הפרסום בעקבות חשיפת התקיפה שעבר לדבריו. בין נהרי לפינס הוחלפו כמה איומים הדדיים בתביעה. בשלב זה הוא מסרב להתייחס לפינס.

"האשימו אותי שאני רודף פרסום ואני באמת לא מצליח להבין, מי רוצה פרסום מהסוג הזה? הבנאדם מדבר בפנים גלויות ופותח את הלב בעוד שהוא מתחבא מאחורי אנשים ופוליגרף"

אסי עזר
רועי ברקוביץ

על התקיפה המינית שעבר כילד והדחיק עד שצפה אצלו מחדש בזמן לימודי המשחק, הוא דווקא מוכן לדבר. "כשאתה לומד משחק, כל מה שאתה עושה זה לדלות חומרים מעצמך. בשנה השנייה ללימודים אני עובד על סצינה מתוך 'רומיאו ויוליה', סצינת המרפסת. ואז בבוקר אני מגיע לפני השיעור וחוטף התקף חרדה. תפסתי את הגופייה שלי וקרעתי אותה. חתיכת רגע. הגיע אמבולנס, פינה אותי לבית חולים, בדקו אותי ושיחררו אותי. אמרו לי שחוויתי התקף חרדה".

התקף החרדה הזה הוביל את נהרי לבירור אישי מעמיק "ואז דברים התחילו לצוף. נזכרתי בפעם הראשונה במקרה שאירע לי בגיל שמונה. בשלב מסוים אמרתי למטפלת שלי: 'יכול להיות שאני ממציא את כל הסיפור הזה?' והיא אומרת לי שלא. שזה מנגנון הדחקה שפועל עלי, כי הצלחתי להיזכר בפרטים ממשיים".

נהרי ב"תיכון השיר שלנו"

מה למשל?

"מי שפגע בי היה שכן שלנו. היינו דתיים והוא אמר לי שנשים כסף בקופת צדקה בבית כנסת ולא נספר על זה לאיש. את זה זכרתי. הכל התחיל לצוף. ואז זה נהיה מורכב. ברגע שאתה פותח סתימה, אתה מגלה את כל מה שיושב בלא מודע. התחילו לצוף עוד ועוד סיפורים וזה ערער אותי ואת המיניות שלי. ניסיתי להבין למה אני נמשך בכלל. התחלתי להאשים את עצמי אבל עם הזמן גם הבנתי את המורכבות ולמה קשה לי להחזיק מערכות יחסים. אתה נכנס לתודעת קורבן שלא מצליח לסמוך על אחרים".

היה לך חשש לפני שנפגשת עם עזר?

"לא, ידעתי שאסי הוא פלרטטן וניסיתי להיות נחמד ולהקליל. להוציא את זה מהאזור הלא נעים. לא תיארתי לי שהוא יעשה את מה שהוא עשה. האם זה העלה סימן שאלה, בנוגע להליכה אליו הביתה? כן. יכול להיות שזו הנאיביות שלי אבל אני משתדל לראות את הטוב של אנשים. היום סוף סוף למדתי לעשות כבדהו וחשדהו".

"מי שפגע בי היה שכן שלנו. הוא אמר לי שנשים כסף בקופת צדקה בבית כנסת ולא נספר על זה לאיש. ברגע שאתה פותח סתימה, אתה מגלה את כל מה שיושב בלא מודע. התחילו לצוף עוד ועוד סיפורים וזה ערער אותי ואת המיניות שלי"

בניגוד לתחקירים אחרים על תקיפות מיניות, המקרה שלך חריג מכיוון שהוא הכיל עדות בודדת. מילה נגד מילה. זה אפשר לעזר ולקשת לטעון שאתה משקר. אתה שלם עם ההחלטה לפרסם את המקרה, לנוכח העובדה שלא פורסמו עד היום עוד עדויות על התנהגות דומה מצדו?

"אנחנו חיים בחברה מאוד מאצ'ואיסטית ושמרנית. קשה לגברים לצאת עם סיפור כזה. מה גם שאפילו אני ניסיתי לצייר לעצמי את הסיטואציה הזו בראש כלא נוראית אחרי שהיא קרתה. ניסיתי למזער אותה כדי להרגיש עם עצמי בסדר. זה פוגע בגבריות. בשל כל הסיבות האלו, אני מאמין שלא כולם יצאו החוצה".

זיכרון יכול לפעמים לתעתע. עזר הכחיש לחלוטין את מה שאמרת. חשבת שאולי, בתודעה שלו, הדברים אכן לא התרחשו ומבחינתו הוא דובר אמת?

"לאחרונה שיחקתי בהצגה 'אלף קוצים' שנתן דטנר ביים בתיאטרון גשר, בתפקיד של ראש כת. למדתי שם מה זה נרקיסיזם ממאיר. זה הרבה פעמים מגיע מתקיפות מיניות בילדות. אנשים שעברו את זה רוצים לקחת אנרגיה מאחרים תוך שהם מקבלים הערצה במקביל. זה רצון לא מרוסן. אני מאמין שאותם מנהיגי כתות לא חושבים שהם עושים משהו לא בסדר. הם מאמינים שהם עושים טוב לבנאדם שהם שולטים בו. המניפולציה שאתה עושה על עצמך היא כל כך חריפה, שאתה בשכנוע עצמי מוחלט. מבחינת אסי, בראש שלו, כנראה ששום דבר לא היה לא תקין. ועדיין, אני לא מצטער ולו לרגע על הבחירה שלי להיחשף. הייתי עושה את זה שוב. אני יודע שהולכים לצאת עוד סיפורים של גברים שעברו תקיפות מצד גברים אחרים. וזה מה שחשוב לי לקדם".

יהודה
אבישג שאר-ישוב

עד כמה קשה היתה ההחלטה לדבר בפנים גלויות נגד הטאלנט הבכיר ביותר של גוף התקשורת החזק ביותר בארץ? לא חששת שתישאר בלי עבודה?

"לא הייתי רוצה לעבוד בקשת. לא מעוניין".

אף שהופעת שם "ב"נינג'ה ישראל VIP".

"עשיתי את זה כי אני אוהב לטפס. רציתי להוכיח לעצמי שאני מסוגל לעשות את המתקנים האלו וללחוץ על הבאזר ובאמת עשיתי את זה. כשבאתי לסוכנת שלי, זוהר יעקובסון, ואמרתי לה שאני רוצה להיחשף עם הפרשה, היא ישר אמרה לי לקחת יועץ תקשורת. הזכרתי לה שהבת שלה, זכרונה לברכה, היתה אקטיביסטית שפעלה למען מלא אנשים נטולי כוח ושהיא אף פעם לא שתקה. היא צעקה. באותו רגע זהר הבינה אותי. איך דברים ישתנו אם אנחנו כל הזמן נשתוק? אם התימנים היו ממשיכים לשתוק, אז הסיפור הזה של החטיפות היה כמו עץ נופל ביער. אנשים מרשים לעצמם לעשות דברים נוראיים וצריך לשקף להם את זה. גברים צריכים לקחת אחריות על הטראומה שלהם. הסטטיסטיקה אומרת שבגילאי הילדות יש שוויון בין פגיעות מיניות של ילדים וילדות, אחד או אחת מתוך חמש, ולא מדברים על זה. הדבר הזה לא מרוסן. אין פה חינוך לגבולות ולשיח מכבד ושיח מקרב. יש פה הרבה עבודה, בקיצור".

האשימו אותך, באופן מכוער, בכך שנהנית מפירות החשיפה של המקרה הזה. איך הגבת לזה?

"האשימו אותי שאני רודף פרסום ואני באמת לא מצליח להבין, מי רוצה פרסום מהסוג הזה? הזיוף פה חוגג ואין אבחנה בין אמת לשקר. אנשים לא רואים את ההבדל. הבנאדם מדבר בפנים גלויות ופותח את הלב בעוד שהוא (עזר, א"ש) מתחבא מאחורי אנשים ופוליגרף".

בימים אלו שוהה נהרי בארה"ב. שילוב של ביקור משפחתי ומקצועי, שבמסגרתו ינסה להתניע את קריירת המשחק שלו גם מעבר לים. הוא מיוצג בהוליווד בסוכנות UTA ומקווה לפרוש כנפיים ולעוף מישראל, בהקדם. "החלום הוא לא כל כך כאן. אני חושב על אוסקר. אני עובד מאוד קשה בשביל זה והולך ללמוד בסטודיו של איוונה צ'אבק. נוצר בינינו חיבור קרוב. אני באמת שולח הרבה אנרגיה לשם כי אני חושב שהתעשייה פה קטנה מדי. אני מסתכל קצת מרחוק ותוהה מה קורה פה. יש משהו מביך בזה שלא משלמים פה כסף. זה מעייף. אנשים פה חיים בסרט שיש פה שטיחים אדומים, כאילו הם עושים מיליונים מאחורה. בואו, קבלו קצת פרופורציות".

אסי עזר וקשת 12 בחרו שלא להגיב לטענות בכתבה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות