דיסני רוצה להצטייר כנאורה ביותר בהוליווד, אבל מצנזרת אהבה להטב"קית בסרטיה

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

דיסני רוצה להצטייר כנאורה ביותר בהוליווד, אבל מצנזרת אהבה להטב"קית בסרטיה

לכתבה
השוטרת ספקטר ב"קדימה". אחד הסרטים של פיקסאר שבהם הבליחה דמות להט"בית Pixar/Disney

במחאה על סירובו של מנכ"ל דיסני לגנות חקיקה הומופובית בפלורידה, חשפו עובדי פיקסאר את הקשיים שמערימים עליהם בתאגיד ההוליוודי בניסיון לשלב תכנים להטב"קיים בסרטים. האם כעת תשתנה מדיניות החברה?

78תגובות

מנהלי דיסני תיכננו להסתובב בימים אלה עם חזה מנופח בזכות הסרט החדש "אדומה אש", שלא רק זוכה לשבחים אלא גם בוים על ידי אישה, ועוד ממוצא אסיאתי — עניין שאפילו ב–2022 הוא כה נדיר עד שהוא מצדיק חגיגה — אבל עובדי חברת הבת שלה פיקסאר החליטו לקלקל את המסיבה.

בדיסני, שכל כך רוצה להצטייר כאבירת המגוון האנושי בהוליווד, נחשפו בשבוע שעבר למכתב עצבני שפירסמה קבוצת עובדים בפיקסאר: הם הוציאו לאור את מה שבדרך כלל נותר במחשכים וחשפו כי רגעים של אהבה להטב"קית ששולבו בסרטיהם בשנים האחרונות צונזרו שוב ושוב על ידי המנהלים הגדולים בדיסני, כדי שחלילה לא יגיעו לבתי הקולנוע. המכתב הוציא את דיסני מהארון כתאגיד צבוע במיוחד, כזה שחוגג את המגוון האנושי כלפי חוץ, אבל בסתר מעדיף שיקולים אחרים במקרה הטוב, או לוקה בהומופביה במקרה הרע.

במכתב שעליו חתמו "עובדי פיקסאר הלהטבפא"קים ובעלי בריתם" הם הצהירו בין היתר: "אנחנו בפיקסאר היינו עדים באופן אישי לסיפורים יפהפיים, מלאים בדמויות מגוונות, שחזרו אלינו מהביקורת בתאגיד דיסני כשהם 'מגולחים', כשכל מה שנותר מהם זה חורבות של מה שהיה שם לפני כן. כמעט כל רגע של חיבה בין בני אותו מין הוצא מהסרט על פי הוראת דיסני, בלי להתחשב במחאות שהשמיעו על כך הצוותים הקריאטיביים או הדרג הניהולי בפיקסאר. גם אם יצירה של תוכן להטב"פאקי היא התשובה לחקיקה המפלה בעולם, הדרך לתקן את נזקיה, נאסר עלינו לייצר אותו".

המשפט האחרון הוא תגובה ישירה של העובדים למכתב פתוח ששלח ביום שני שעבר מנכ"ל דיסני, בוב צ'אפק, לעובדי התאגיד. במכתבו הוא התייחס למחאה שהתעוררה בעקבות השתיקה של דיסני בנוגע לסערה שקמה סביב הצעת חוק בפלורידה. על פי ההצעה, ייאסר לדון עם ילדים עד כיתה ג' במסגרת מערכת החינוך המקומית, על נושאים הקשורים בקהילה הלהט"בקית (הצעת חוק שכבר זכתה לכינוי "אל תגידו הומו"). במכתב הודה צ'אפק בין היתר שרבים בחברה ציפו ממנו לגנות את הצעת החוק, אבל הוא מאמין כי שהחברה יכולה להשפיע על המציאות באופן יעיל יותר באמצעות "יצירה של עולם מגוון אנושי עם התוכן מעורר ההשראה שאנחנו מייצרים".

מנכ"ל דיסני, בוב צ'אפק
Kin Cheung/אי־פי

למרות המאמץ ההוליוודי בשנים האחרונות להציג גיוון אנושי מרבי על המסכים, דמויות להטב"קיות כמעט לא הופיעו בסרטים של פיקסאר ודיסני. לא ברור אם היה זה מתוך חשש לפגיעה בהכנסות הסרטים שקהל שמרני עלול להחרים בגלל דמויות כאלה, או הומופוביה מופנמת שלפיה דמויות כאלה בסרטים לכל המשפחה עלולות להשחית נפשות רכות של ילדים. אבל השורה התחתונה היתה שכמעט ולא היה ייצוג להטב״קי בסרטים של דיסני. דו"ח ארגון GLAAD (המנטר ייצוגים להט"ביים בתקשורת האמריקאית) קבע לפני שנתיים כי הייצוג הזה בסרטי דיסני הוא "דל".

דמויות כאלה הופיעו כמה פעמים בסרטי דיסני פיקסאר — למשל ב"מוצאים את נמו", "לשבור את הקרח" ו"קדימה" — אבל ההבלחות הללו היו כה חפוזות עד שמי מיצמצו באותו הרגע יכולים היו בקלות לפספס אותן. דיסני חגגה דמויות ממוצא אתני מגוון והניחה להם להתייצב במרכז סרטיה, התרברבה בדמויות נשיות חזקות שהוצבו בתפקידי מפתח, אבל הלהט"בקים? הם נותרו מחוץ לתמונה. כשכבר הגיע סרט ראשון של פיקסאר עם גיבור הומו — Out שיצא לפני שנתיים — היה זה סרט קצר בלבד שהופץ בסטרימינג ולא בבתי הקולנוע.

הטריילר של הסרט Out

במכתב שפירסמו עובדי פיקסאר הם לא רק תקפו את השתיקה של ראשי דיסני לנוכח הדיונים בפלורידה על הצעת החוק "אל תגידו הומו" (ימים ספורים קודם לכן לא היתה לצ'פאק בעיה להכריז על עצירת הפצת סרטי דיסני ברוסיה במחאה על הפלישה לאוקראינה). הם גם לא הסתפקו בהודעתו של צ'אפק שהחברה תתרום 5 מיליון דולר לארגוני זכויות אדם. הם תבעו במכתבם מצ'אפק ועמיתיו למשוך בחזרה תמיכה כספית שהעבירה החברה בעבר לפוליטיקאים בפלורידה שתמכו בחקיקה, ודרשו ממנו לגנות את החקיקה הזאת — וגם ניסיונות חקיקה דומים במקומות אחרים — באופן "נחרץ ופומבי".

בדיסני אוהבים לטעון שיש להם היסטוריה ארוכה של תמיכה בקהילת הלהטב"ק, אבל בפועל יש לה דווקא היסטוריה של ביטול אירועים של הקהילה בפארקי השעשועים שלה

עוד הם ציינו, שבדיסני אוהבים לטעון שיש להם היסטוריה ארוכה של תמיכה בקהילת הלהטב"ק, אבל בפועל יש לה דווקא היסטוריה של ביטול אירועים של הקהילה בפארקי השעשועים שלה, ושבשנות ה–80 היא אפילו מנעה מבני אותו מין לרקוד יחד בפארקים האלה. דיסני, לדבריהם, התחילה לעשות הון מענייני הקהילה לאחר שהשיקה ב–2018 סדרה של מוצרי מרצ'נדייז של מיקי מאוס בצבעי דגל הגאווה. "זו תחושה איומה להיות חלק מחברה שעושה הון ממרצ'נדייז גאווה, אבל מעדיפה להישאר מאחור דווקא ברגעים שבהם אנחנו זקוקים לה יותר מכל, כשהזכויות שלנו נתונות בסכנה", כתבו העובדים.

האתר "דדליין הוליווד" חשף בסוף השבוע שלאורך השבוע שעבר ניהל צ'אפק שיחות זום קבוצתיות עם עובדים בחברה, ובהן העידו בפניו רבים מהעובדים על דיכוי שיטתי של ניסיונות לשלב נושאים להטב"קים בתכנים של דיסני. כל הצעה כזאת שעלתה בחברה, אמרו העובדים, נדחתה על הסף או עברה ריכוך מסיבי שלא הותיר ממנה הרבה. מי שסופג ביקורת הוא אמנם צ'אפק, אבל האיש שאחראי למדיניות של דיסני בעשורים האחרונים היה בוב אייגר, המנכ"ל הקודם של דיסני, שפיקח ב–2006 על הקנייה של אולפני פיקסאר ועזב את התפקיד לפני שנתיים (אך המשיך לכהן בתפקידים אחרים בהנהלת החברה עד דצמבר האחרון).

המתקפה המסיבית על צ'אפק ודיסני - בחברה כבר אמרו שהשבוע שעבר היה הגרוע ביותר שעבר על דיסני אי פעם — נשאה פרי בסופו של דבר, ובפגישה עם בעלי המניות של דיסני ביום רביעי, מנכ"ל דיסני שינה כיוון וגינה סוף סוף באופן פומבי את חוק "אל תגידו הומו". הוא הבין שאם הוא רוצה לשמור על התדמית של דיסני כתאגיד שמקדם אג'נדות של שוויון ומגוון, הוא חייב הפעם לנקוט עמדה ברורה.

והצד החיובי של הסיפור הזה? נראה שהשבוע הגרוע ביותר של דיסני אי פעם, חייב יהיה לגרור שינוי מדיניות. מעכשיו, היצרנית הגדולה בעולם של סרטים לכל המשפחה לא תוכל יותר לנפנף בקלילות הצעות לשילוב תוכן להטב"קי בסרטיה. ההסתבכות של דיסני סביב חוק "אל תגידו הומו" בפלורידה צפויה לזרז את הופעתן של דמויות להטב"קיות בתפקידים מרכזיים בסרטים הבאים של פיקסאר ודיסני. זה יקרה באיחור, אבל יקרה. אפשר כבר בהחלט להכין את הפופקורן.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות