הם ידועים בקפיטליזם חזירי ובאדריכלות ראווה. כדאי שבישראל יקחו מהם דוגמה

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הם ידועים בקפיטליזם חזירי ובאדריכלות ראווה. כדאי שבישראל יקחו מהם דוגמה

לכתבה
העיר הרוסית רובליובו, בתכנון משרדה של זאהה חדיד שלוקח כעת חלק במחאה FLYING ARCHITECTURE

אדריכלים מובילים בעולם, שבדרך כלל אינם קשורים למחאות, החליטו להרים צעקה נגד הפלישה לאוקראינה, ודחו או ביטלו שורת פרויקטים ברוסיה. האקט המפתיע והמרגש גם מהדהד את שתיקת אדריכלי ישראל

50תגובות

סוד גלוי הוא שאדריכלות, הון ושלטון הולכים יד ביד. לשליטים כל יכולים אין מעצורים גם בתחום הארכיטקטורה, והפיתוי גדול. כך בסין או במדינות המפרץ, ובשנים האחרונות גם ברוסיה המתחדשת, גן העדן התורן של המקצוע. הקשר הגורדי בין עריצות לאדריכלות נפרם מעט בימים אלה בזכות גל המחאה שהרימו אדריכלי כל העולם כנגד הפלישה הרוסית לאוקראינה. המחוות לתושבי המדינה המותקפת וההכרזה הפומבית על השעייה, דחייה וביטול עבודתם ברוסיה מרגשות, אם מותר להגזים. מרביתם נמנים עם צמרת קהילת האדריכלים העולמית ושמם רחוק מלהתקשר למחאות. הם עובדים ברוסיה ובאוקראינה, על מיזמים עתירי מטראז' והכנסות ויש להם לא מעט מה להפסיד — כמו גם לעובדים שהם מעסיקים. ובכל זאת הרימו קול. היה אפשר לצפות שיתגייסו להקמת מקלט ומחסה לפליטים, אבל אף אחד לא מושלם ותודה גם על חסדים קטנים. כך או כך, הפעם קהילת האדריכלים העולמית — לרבות איגוד האדריכלים הבינלאומי UIA ומועצת האדריכלים האירופית ACE — יצאה ממעגל הנוחות.

עם הראשונים והנחרצים מבין משרדי האדריכלים הפרטיים העובדים ברוסיה נמנה, לא במפתיע, משרד MVRDV, שגם בחיי היומיום נודע באקטיביזם ומחשבה מחוץ לקופסה. בהצהרה שפרסם נכתב כי "כאדריכלים ואורבניסטים אנחנו עובדים במדינות רבות ומאמינים בדיאלוג ובשלום. לפיכך, הפסקנו באופן מיידי את מעורבותנו בפרויקטים ברוסיה עד להודעה חדשה". פרויקט הדגל מבין חמישה של המשרד ברוסיה, עדיין על הנייר, הוא מגדל המגורים 7RED במוסקבה, שמהדהד את מורשת שנות ה–20 הזוהרות באדריכלות הרוסית.

"זאהה חדיד אדריכלים", המשרד המערבי הפעיל ביותר במוסקבה, שנודע בנטייה לקפיטליזם חזירי ובאדריכלות ראווה לשמה, לא נשאר מאחור, הביע "זעזוע ועצב מהמצב שנוצר" והודיע על הפסקת עבודתו במדינה. מיזם יצוגי של המשרד הוא "עיר חכמה" חדשה המתוכננת במערב מוסקבה.

MVRDV

משרד האדריכלים הרצוג+דה מרון, החתום בין השאר על תכנון הספרייה הלאומית החדשה בירושלים, נימקו את הפסקת עבודתם ברוסיה בכך ש"הפלישה לאוקראינה והתנהלותו האלימה של פוטין עומדים בניגוד לכל הערכים בהם אנחנו דוגלים כמשרד בינלאומי". הפרויקט שהכריזו על השעייתו הוא מתחם מגורים מהאגדות באתר נטוש של מבשלת בירה במוסקבה.

הצטרפותו של משרד OMA למעגל המוחים מפתיעה ברקע הכרזותיו המתריסות של העומד בראשו, האדריכל רם קולהאס ("מאחר שאיננו אחראים עלינו להעשות בלתי אחראים"), וההיתממות הפוליטית של מי שחתום תום על התכנון של בניין הטלוויזיה הממלכתית בסין. אבל במחאה כמו במחאה כל קול קובע. המשרד הודיע שעקב המצב יישעה את עבודתו ברוסיה, לרבות חידוש והרחבה של גלריה טארטיאקוב ("החדשה") הגדולה ביותר ברוסיה ונחשבת, בצדק, למיתוס.

משרד UNSTUDIO המתכנן "אב טיפוס למתחם מגורים במוסקבה, העתידה להפוך למגלופוליס מודרני", מגנה בכל תוקף את "הפלישה האלימה" לאוקראינה, עומד לצד אזרחיה ודוחה "את כל הפרויקטים שלנו ברוסיה, תוך התחשבות מצד הלקוחות שלנו שם".

האדריכלים בישראל הם קהילה בלתי מוחה בעליל. אוקראינה? הנעשה כאן לא מצליח להוציא מחאה אחת לרחוב או אפילו מניפסט

שם מפתיע נוסף בשורת המוחים הוא משרד האדריכל BIG בראשותו של האדריכל ביארק אינגלס — מהאחראים הבולטים לטירלולה של האדריכלות בת הזמן. המשרד, ש"אינו מעורב בשום פרויקט ברוסיה או עבור הממשל הרוסי", הצהיר, כאחרים, על סולידריות עם אזרחי אוקראינה "ועם עמיתנו שם וברוסיה", ועל תמיכה באוקראינה עצמאית ודמוקרטית.

בולט בהצטרפותו למחאה הוא משרד FOSTER+PARTNERS הגדול ביותר בבריטניה. נורמן פוסטר העומד בראש המשרד הוא אחד האדריכלים המוערכים כיום, הפוריים ביותר, וגם שנוי במחלוקת. זאת, הן על עבודותיו בקזחסטן הדיקטטורית והן עקב מעורבותו בתכנון שורה ארוכה של שדות תעופה — מהמזהמים החמורים בתחום הבנייה — בעודו מכריז על עצמו אדריכל סביבתי. הצהרתו שהוא "מבכה את הפלישה הרוסית לאוקראינה ומפסיק לעבוד על פרויקטים שהוא מתכנן במדינה", בכל זאת ראויה להערכה. לשורת המוחים הצטרפו גם משרד האדריכלים SNOHETTA, דיוויד צ'יפרפילד, האדריכל מנואל הרץ ושותפיו לתכנון בית הכנסת בבאבי יאר, רנצו פיאנו, שותף לתכנון מרכז פומפידו בפריז, שכתב "איננו יכולים לעצום עיניים מול האירועים הטראגים שכולנו הפכנו עדים להם". ורבים אחרים.

לא יכולים לעצום עין? ככל הידוע, קהילת האדריכלים בישראל כן עוצמת. גם אם אדריכלים מישראל לא מעורבים בפרויקטים ברוסיה או באוקראינה היה אפשר לצפות גם כאן לחבירה למחאה החובקת עולם, ואף, אם מותר להגזים, להציע פתרונות דיור זמניים לפליטים. כולנו אכן הפכנו עדים לאירועים הטראגיים ואיננו יכולים לעצום עיניים. במחשבה שנייה, לא היה למה לצפות. קהילת האדריכלים בישראל היא גורם עוצם עיניים ובלתי מוחה בעליל. למה להרחיק עד לאוקראינה. גם הנעשה כאן מתחת לאף לא מצליח להוציא מחאה אחת לרחוב או אפילו מניפסט. עד היום זכור סיור אדריכלי ב"יו"ש" שהמשתתפים בו בו הוזהרו שלא לדבר על פוליטיקה. זה לא שמה שקורה כאן נסתר מעין. הנעשה בתחום תכנון והבנייה ב"שטחים", בישובים הלא מוכרים, בפזורה הבדואית ובמרחב המדינתי היומיומי בכללו מעורר בשנים האחרונות שיח אדריכלי ער. אבל עם כל ההערכה הוא נותר ברובו באקדמיה, במחקר, או בתערוכות. עם או בלי אוקראינה, ראוי שהשיח ייצא לאור, לפומבי, ואולי אז גם יעשה הבדל.

.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות