"כשילדים שואלים שאלות צריך לענות את האמת, גם בכל הנוגע לכסף"

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"כשילדים שואלים שאלות צריך לענות את האמת, גם בכל הנוגע לכסף"

לכתבה
"משתדלים להיות אינפורמטיביים, בלי להתערב בסיפור שהורים מספרים לילדים". אמסטרדמסקי ואברהם כאן חינוכית

בפודקאסט החדש שלהם "גורי כיס" בכאן חינוכית, רוצים העיתונאים שאול אמסטרדמסקי וצליל אברהם להנגיש לילדים נושאים כלכליים וחברתיים בדרך מעניינת. "מבוגרים חושבים שהם יודעים איך להשיב על השאלות הללו, אבל מתברר שזה לא כל כך פשוט"

16תגובות

השיחה עם העיתונאים שאול אמסטרדמסקי וצליל אברהם נפתחת בווידוי: אני לא מבינה כלום בכלכלה. גרועה מאוד בכל הנוגע לכסף. ההבנה שלי בכלכלה בסיסית כל כך, שייתכן שאני בעצם קהל היעד להסכת החדש של השניים, "גורי כיס" - גרסה המיועדת לילדים של ההסכת הכלכלי האהוד שלהם, "חיות כיס", שבשנת 2020 היה המואזן ביותר בארץ.

"גורי כיס" מתבסס על שאלות ששאלו ילדים בנושאים כלכליים. דנה פרנק, שיזמה את הפרויקט, ריאיינה ילדים ואספה את שאלותיהם. המטרה - דומה לזו שמובילה את גרסת המבוגרים: לדבר על נושאים כלכליים וחברתיים בשפה שכל אחד יכול להבין, ולעשות את זה בצורה מעניינת. "עם ילדים צריך לעשות עוד מאמץ להבהיר את הדברים, כי אין מקום לסבך יותר מדי עם 'מצד אחד' ו'מצד שני' ו'יש אנשים שחושבים ש'", מסבירה אברהם את ההבדל שבין הגרסאות. "את צריכה להיות מאוד בטוחה ומאוד בהירה לגבי מה שאת הולכת לומר. האם ילד להורים עשירים יהיה עשיר? כן או לא? זה קצת שם אותך עם הגב לקיר ואת נדרשת לענות מאוד בישירות", היא אומרת.

השאלה הזאת, שהתשובה עליה, אגב, היא: "כנראה שכן", אכן נשאלת בפרק הראשון בעונה, ממנה מתפרסם פרק מדי יום חמישי. הוא נפתח בשאלה מצוינת שילד סקרן בשם עומר שואל: למה ההורים שלו לא מגלים לו כמה הם מרוויחים? אמסטרדמסקי ואברהם מציעים את ההסבר לפיו מבוגרים חוששים מהשוואות. אם יתברר שהם מרוויחים פחות מהאדם ששאל - הוא עלול להעריך אותם פחות, ואם הם מרוויחים יותר - הוא עלול להתעצבן. בקיצור, נראה ששום דבר טוב לא יצא מזה.

מסיבה דומה, כנראה, הורים לא מספרים לילדיהם כמה הם מרוויחים, כי הם חוששים שהמידע הרגיש יזלוג החוצה. בפרק השניים משוחחים עם ד"ר יעל הדס, ראשת החוג לכלכלה באוניברסיטת רייכמן, ובעלת אתר הכלכלה "כלכלה לכל". היא מסבירה שמספרים הם משהו שקל מאוד להשוות אותו, והורים לא רוצים שהילדים שלהם ישוו אותם או את עצמם לאחרים לפי ערך הכלכלי שלהם. 

"ילדים זה עם סקרן מאוד והם יכולים להתעניין בכל דבר. מבחינתם, כלכלה היא פשוט חלק מהעולם. הם עוד לא סימנו את זה בתור 'הדבר הזה עם המספרים שקשה לי'. כמו שהם מתעניינים ושואלים 'למה השמים כחולים?', הם מתעניינים גם בכסף"

לפי אמסטרדמסקי, ההמלצות לגבי חינוך פיננסי לילדים מציעות לדבר איתם על כסף ולדון בשאלות כמו איך מרוויחים ואיך חוסכים, אבל לאו דווקא לשתף את הילדים בתלוש השכר שלנו. 

הפרקים הבאים בעונה יעסקו בשאלות כמו איך בוחרים במה לעבוד? למה דברים עולים כסף ומי מחליט כמה? למה צריך לשלם כסף לבנק? ועוד שניים שהם מעדיפים לא לחשוף בינתיים.

פרומו להסכת "גורי כיס"כאן חינוכית

אלה שאלות מעולות.

אברהם: "נכון. והתשובות להן לא ברורות מאליהן. מבוגרים חושבים שהם יודעים איך להשיב עליהן, אבל אם שואלים אותם מתברר שזה לא כל כך ברור בעצם. ולכן הפרקים הם הרבה פעמים גם עבור הורים, לדעתנו".

ילדים בכלל מאזינים לפודקאסטים?

אמסטרדמסקי: "מלא ובצמא רב. אירועי הלייב של היסטוריה לילדים הם סולד אאוט. זה מעביר נסיעות משפחתיות בכיף".

אמסטרדמסקי הוא ראש הדסק הכלכלי ופרשן כלכלי בכיר בחטיבת החדשות של תאגיד השידור הישראלי וזוכה בפרס סוקולוב על סדרת התחקירים שעשה על הפנסיה בישראל. הוא חיבר גם את "יומן סוכר" - סדרת כתבות על צריכת הסוכר המופרזת בחברה הישראלית. במאי 2020 החל להגיש בכאן 11 את "משחקי הכיס", תוכנית טלוויזיה יומית בענייני כלכלה.

אברהם היא עיתונאית כלכלית בתאגיד השידור, ומגישה כתבות כלכליות בדיגיטל וברדיו. היא חיברה סדרה בת 10 כתבות מעמיקות על דור ה-Y, ששימשה בסיס לסדרה "וואי וואי וואי" בבימוי יאיר אגמון, בכאן 11.

שניהם עיתונאים חדים ומבריקים, שמקדמים בעבודתם את הרעיון שנושאים כלכליים וחברתיים צריכים לעמוד בקדמת הבמה התקשורתית, להיות נגישים ומובנים לכל, ושיש לבחון אותם באופן ביקורתי. אבל האם אפשר והאם צריך בכלל לשמור על הזווית הביקורתית הזאת כשמכינים הסכת לילדים? ואיך עושים את זה בלי לדכא או להדאיג אותם יותר מדי?

לענות את האמת

"לפני כמה שנים, עשינו ב'חיות כיס' פרק של שאלות לילדים, שגם הוא נקרא 'גורי כיס'", מספרת אברהם. "היתה שם ילדה ששאלה למה למנקים בסופר יש תמיד עור חום ושיער שחור. דנה פרנק ואני מאוד התלבטנו איך לענות על זה בלי לשקר או להתחמק. אמרנו ש'אנשים עם עור חום ושיער כהה' לא פחות חכמים ולא פחות טובים, אבל לעתים קרובות הם מקבלים פחות הזדמנויות, ושזה באמת לא פייר ושצריך לשנות את המצב הזה. אני לא אשת חינוך ואפילו לא אמא, אבל אני חושבת שבאופן כללי כשילדים שואלים שאלות צריך לענות את האמת, לא?"

תמיד. ויחד עם זה, אנחנו לא רוצים לצייר להם תמונת עולם פסימית מדי, בגילם הצעיר.

"בפרק שעלה היום (חמישי) אנחנו מדברים של פערי השכר בין גברים לנשים. אמרנו את האמת, ודיברנו על כך שזה נובע גם מזה שבהרבה בתים האמא עדיין אחראית על הילדים והבית, ואמרנו גם שזה צריך להשתנות, ושלכל עובד או עובדת צריכה להיות אפשרות לעבוד בכל עבודה שהם בוחרים, וגם לבלות זמן עם המשפחה שלהם".

אמסטרדמסקי: "מעבר לזה, אנחנו רוצים להשאיר להורים את האפשרות להעניק לילדים את המטען הערכי על העולם, ולא להתערב להם בסיפור שהם מספרים לילדים. לכן, אנחנו משתדלים להיות אינפורמטיביים. ולגבי השאלה עד כמה לדכדך - אנחנו לא רוצים לדכדך בכלל. גם אם אמרנו דברים מבאסים, אנחנו משתדלים להוסיף להם ממד של 'אוקיי, אבל אפשר ככה וככה', ולהגיד דברים שהם קצת יותר מרוממים. 

"ואני חייב להגיד לך, שמהניסיון שלי כעיתונאי - גם מבוגרים מחפשים את זה", הוא מוסיף. "בדיעבד הבנתי שגרמתי להרבה אנשים לחשוב שהכל אבוד ושאי אפשר לעשות שום דבר עם הפנסיה. הרבה אנשים הגיעו למסקנה שאם ככה, כדאי להם למשוך את הפנסיה. זה ממש לא מה שכיוונתי אליו. להיפך, כיוונתי לקריאה לפעולה, להבנה שהשינוי בידיים שלנו. רק בשנה-שנתיים האחרונות התחלתי לחשוב על הטון שלי כשאני פונה למבוגרים. תמיד טוב להשאיר סיכוי לשינוי".

"הרבה מהתפיסה שלנו כמבוגרים את הכלכלה כמשהו מדכא ומטריד נובעת מפחד", מוסיפה אברהם, "מזה שאנחנו לא אוהבים את זה או מרגישים שאנחנו לא מבינים את זה. אצל ילדים עוד אין את הדעה הקדומה העצמית הזאת, ויש בזה משהו מאוד משחרר".

איך את מסבירה את הפתיחות שלך לנושאים האלה? זה מגיע מהבית?

"לא, הייתי במינוסים ופחדתי לפתוח מעטפות כמו כולם".

אז גם לי עוד יש תקווה?

אברהם: "ברור. תשמעי, קצת אחרי שמתחילים יש תחושת שליטה נהדרת. זה כמו כשאת מצליחה לאכול בריא או לעשות ספורט".

חלק ממה שהם מנסים לעשות ב"חיות כיס", מסבירה אברהם, "זה לעזור לאנשים שמרגישים שזה לא בשבילם או שהם לא יכולים לעשות את זה. גם בעזרת זה שהם ישמעו סיפורים על כלכלה ויהנו מהם וירגישו שזה לא כזה מפחיד, אבל חשוב לי גם להגיד שלא כל בעיה אפשר לפתור בעזרת שליטה בתקציב. מי שמרוויח שכר מינימום, שצריך לקחת הלוואות כדי לפרנס את הילדים שלו או שמחכה לדיור ציבורי שנים, הבעיה שלו היא לא שאין לו אקסל מסודר.

"אני זוכר שכשהיינו בארצות הברית, הבן שלי שאל אותי יום אחד, 'תגיד אבא, למה המחירים עולים?' אמרתי לו 'היצע וביקוש', וזה. אבל הוא הקשה ואמר, 'כן, ועדיין, פעם, קרטון חלב עלה מחיר מסוים והיום הוא עולה מחיר אחר, אבל זו אותה פרה וזה אותו חלב, למה זה עולה יותר?"

"באחד הפרקים של 'חיות כיס', אני אומרת שאני זוכרת היטב את המעבר ממינוס קבוע ללחסוך כל חודש ושזה כאילו אתה פתאום יכול לנשום", היא ממשיכה. "פתאום יש לך שקט. ההרגשה הזו לא צריכה להיות פריווילגיה של בעלי משכורות גבוהות".

יש סיכוי שהורים שלא מסתדרים עם עניינים כלכליים יצליחו להימנע מלהעביר את חרדותיהם בתחום לילדים שלהם, לדעתכם?

אמסטרדמסקי: "אני חושב שילדים זה עם סקרן מאוד והם יכולים להתעניין בכל דבר. מבחינתם, כלכלה היא פשוט חלק מהעולם. הם עוד לא סימנו את זה בתור 'הדבר הזה עם המספרים שקשה לי'. כמו שהם מתעניינים ושואלים 'למה השמים כחולים?', 'למה יש אנשים נמוכים?' וכדומה, הם מתעניינים גם בכסף. זה מתחיל בשאלות מאוד בסיסיות שכבר שכחנו לשאול לגביהן, כמו למה דברים עולים כסף?

"אני זוכר שכשהיינו בארצות הברית, הבן שלי שאל אותי יום אחד, 'תגיד אבא, למה המחירים עולים?' אמרתי לו 'היצע וביקוש', וזה. אבל הוא הקשה ואמר, 'כן, ועדיין, פעם, קרטון חלב עלה מחיר מסוים והיום הוא עולה מחיר אחר, אבל זו אותה פרה וזה אותו חלב, למה זה עולה יותר?' ואז התחלתי להתפתל ולהציע כל מיני הסברים אבל על כל דבר שאמרתי, הוא שאל, 'כן, אבל למה?', וככה הוא המשיך עד שלא היתה לי תשובה, ואז הבנתי שכדאי שאני אשאל מישהו, כי אני לא בטוח שאני יודע. 

"אני חושב שזו המטרה של גורי כיס. לקחת את השאלות הבסיסיות האלה - לא מסוג 'מה זה היצע וביקוש?' אלא מסוג 'למה העולם שלנו עובד כמו שהוא עובד', ולספר את הסיפור הזה לילדים, אבל לא פחות מזה גם להורים שלהם". 

האם ההסברים שלכם לשאלות כאלה נשארים במסגרת השיטה הכלכלית שאנחנו חיים בתוכה, או שה"למה?" ימשיך הלאה אל מעבר לקפטיליזם ולהיגיון של סחר חליפין? 

"זו שאלה מצוינת. לפני כמה שבועות, כשסיפרתי לאחי הקטן שהפרק השני יעסוק בשאלה איך בוחרים במה לעבוד, הוא אמר, 'אולי תגיד להם שלא צריך לעבוד, ושכל הקונספט של עבודה הוא משהו שהמבוגרים המציאו?' וחשבתי על זה קצת, כי יש לי המון שאלות עם עצמי, כמו למה אנחנו עובדים כל כך הרבה שעות ושנים, למשל. אבל בסוף, אני חושב שפודקאסט לילדים צריך להתחיל מהשאלות שלהם ולהסתיים בשאלות שלהם, וגם אם אנחנו מנסים לספר סיפור רחב יותר, אנחנו עדיין מנסים להישאר קרובים למסגרת השאלה של הילדים. וילדים בדרך כלל לא חושבים על המקרו. הם מסתכלים על אבני הבניין של החיים". 



תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות